Visais laikais kelmų šalinimas sukeldavo galvos skausmą, nes nupjauti medį yra viena, o visai kas kita yra to medžio kelmą galutinai sunaikinti. Klausimų ar reikia naikinti kelmą beveik nekyla.
Pirmiausia, kelmas užima vietą, kur galėtų augti kažkas kita, gal net galėtų būti kažkas statoma, pavyzdžiui, pavėsinė. Antra, kelmas gali tapti kliūtimi po kiemą lakstantiems mažiems vaikams, jie gali užkliūti ir susižeisti. Trečia, lėtai pūvantis kelmas gali pritraukti kenkėjų, kurie vėliau užpuls ir aplinkinius sveikus augalus ar net medines namo konstrukcijas. Ketvirta, gali apimti grybelis, kuris kenksmingas vaikams ir naminiams augintiniams.
Ir tai tik kelios priežastys, kodėl kelmų šalinimas yra būtinas. O kaip tai atlikti? Yra ne vienas būdas, bet šiandien pakalbėsime apie tą, kuris leidžia pasiekti greitų rezultatų. Tai taip vadinamas kelmų frezavimas.
Kas yra kelmų frezavimas?
Kelmų frezavimas yra kelmų šalinimas naudojant specialią tam skirtą techniką. Tai giluminis augmenijos šalinamas, kuomet augmenija, šaknų sistemos, kelmai yra susmulkinami dirvos paviršiuje. Freza gali pasiekti kelias dešimtis centimetrų gylį, o kelmo skersmuo nesudaro esmės – įveikiami visi.
Frezavimui reikalinga galinga ir profesionali technika. Pavyzdžiui, 8 serijos Massey Ferguson traktorius bei italų gamintojo FAE žemės freza.
Kiek laiko užtrunka frezavimas?
Kelmų šalinimas su freza užtrunka labai trumpai. Vieno kelmo šalinimas gali trukti nuo kelių sekundžių iki kelių minučių priklausomai nuo kelmo dydžio, skersmens, medžio rūšies ir pan.
Po kelmo šalinimo darbų lieka lygus gruntas, kuris jau po 2-4 savaičių gali būti naudojamas vejai, pasėliams ar kitiems augalams sėti bei sodinti. Tarpas tarp frezavimo ir dirvos naudojimo reikalingas, kad frezavimo metu išpurentas plotas šiek tiek susigulėtų, kelmo likučiai pradėtų irimo procesą.
Kuo kelmų šalinimas patogesnis už alternatyvius metodus?
Alternatyvų žinoma yra, tačiau nė viena taip greitai nepašalina kelmo. Taip pat šis būdas yra nekenksmingas aplinkai, priešingai nei kelmų naikinimas cheminėmis medžiagomis, kurios gali pasirodyti kenksmingos, jei patektų į gruntinius vandenis. Vienareikšmiškai, giluminis augmenijos šalinimas yra šiuolaikinis būdas pašalinti nereikalingus augalus, tokius kaip kelmas, iš teritorijos.