Finansai

Kreditai: kaip grąžinti skolas, jei neturite pinigų?

Atsikratyti skolų sunku kiekvienam, tačiau dar sunkiau, jeigu jūsų piniginėje švilpauja vėjai. Kreditai, paskolos, lizingas – be visų šių dalykų sunkiai įsivaizduojamas šiuolaikinis gyvenimas, tačiau kartais finansiniai įsipareigojimai užgriūva taip, kad skolas grąžinti tampa kone neįmanoma.

Nesirūpinkite – gyventi be skolų tikrai įmanoma, jeigu šiek tiek pakeisite savo gyvenimo būdą. Dalijamės vertingais patarimais, kaip išbristi iš skolų liūno.

Nusistatykite biudžetą. Skamba nuobodžiai, bet būtent biudžetas padės jums pamatyti, kam išleidžiate daugiausiai pinigų, bei priimti geresnius sprendimus dėl savo finansų. Nebandykite skaičiuoti išlaidų mintyse – geriau jas surašykite ant popieriaus arba „Excel“ lentelėje. Susirašykite viską, kam kiekvieną mėnesį skiriate pinigų – šiame sąraše turėtų matytis visi jūsų kreditai, paskolų įmokos, komunaliniai mokesčiai, draudimas ir panašiai. Galbūt susivedę išlaidas pamatysite, kad per dažnai užsisakinėjate maistą į namus ir pigiau būtų gamintis jį namuose. Arba galbūt vairuoti automobilį jums darosi per brangu ir galėtumėte rinktis miesto transportą – biudžetas padės priimti svarbius sprendimus.

Raskite naują pajamų šaltinį. Jeigu jau apkarpėte biudžetą, tačiau pinigų vis tiek trūksta, pagalvokite apie naujus būdus daugiau uždirbti, kad galėtumėte greičiau padengti skolas. Pavyzdžiui, internetiniuose skelbimų portaluose galite parduoti jums nebereikalingas daiktus – nuo drabužių iki nenaudojamos technikos. Arba galbūt turite galimybę papildomai užsidirbti kuriant rankdarbius, mokant vaikus anglų kalbos ar kepant tortus – viskas priklauso tik nuo jūsų turimų įgūdžių. O gal tiesiog atėjo metas paprašyti pakelti algą jūsų nuolatiniame darbe?

Pirmiausia grąžinkite mažiausias skolas. Jeigu jūsų skolos labai didelės, jas padengti gaunant mažas pajamas nebus lengva, todėl geriausia susikoncentruoti į mažiausias skolas. Jas išmokėję pasijusite geriau ir turėsite naujos motyvacijos judėti į priekį. Susirašykite visų savo paimtų paskolų bendras sumas, ir pradėkite nuo mažiausios. Pavyzdžiui, galbūt lizingu esate pasiėmę televizorių ar kompiuterį ir jums liko padengti tik 200 eurų? Tuomet šią skolą galite padaryti savo prioritetu ir ją sumokėti pirmą, tokiu būdu laipteliais žengdami į viršų iki kitos skolos.

Neišsigąskite didelių skolų. Kai padengėte visas mažesnes skolas, galite imtis didesnių. Dažniausiai tai yra įvairūs kreditai, lizingai ir vartojimo paskolos. Vienas geriausių sprendimų, kurį siūlo ekspertai – tai kiekvieną mėnesį sumokėti bent minimalią kiekvienos paskolos įmoką, o tada likusiais pinigais padengti paskolą su aukščiausiomis palūkanomis. Šios palūkanos jums ilgalaikėje perspektyvoje brangiausiai ir kainuoja, todėl jas padengti turėtumėte pirmiausia, kad laikui bėgant jums atliktų vis daugiau ir daugiau pinigų. 

lt_LTLithuanian