Visų pirma reikėtų suprasti, kodėl kiekvienam iš mūsų yra reikalingi finansiniai patarimai ir asmeninių finansų valdymo žinios bei patirtis. Visuomet lengviausia pasakyti, kad mūsų asmeninių finansų valdymo sugebėjimai yra pakankami, numojant ranką į spragas, kurias turime. Tačiau norime to ar nenorime, pripažįstame tai ar nepripažįstame, galiausiai vienaip ar kitaip mūsų finansų valdymo spragos pasireiškia mūsų kasdienybėje.
Todėl jei jūs nenorite kaskart skaičiuoti savo kišenėse belikusių paskutinių centų ir kvaršinti sau galvą, kaip galėtumėte išgyventi iki būsimo atlyginimo, dabar turėtumėte priimti tvirtą sprendimą ir pasistengti pakeisti savo neteisingus įpročius, pagerinant asmeninę finansinę padėtį.
Praktiški patarimai jūsų asmeninių finansų valdymui
Kaip jau supratote, asmeninių finansų valdymas yra svarbus kiekvieno iš mūsų gyvenimui. Nepaisant to ar mes pripažįstame, kad pinigai yra svarbi mūsų gyvenimo dalis, ar bandome tai paneigti, galiausiai susiduriame su realybe – ypač tuomet, kai mūsų padarytos finansinės klaidos sukelia mums daug papildomų finansinių sunkumų.
Todėl žemiau pateikiame jums begalę praktiškų ir naudingų finansinių patarimų, kuriais vadovaudamiesi jūs galėsite daug paprasčiau siekti savo užsibrėžto tikslo, palaipsniui stabilizuojant asmeninį finansinį pagrindą.
Kodėl yra būtinas asmeninių finansų kalendoriaus sudarymas
Nors galime būti tvirtos valios ir įprastai tikslingai bei efektyviai siekti savo užsibrėžtų tikslų, kartais galime norėti „pabūti paprastais žmonėmis“ ir užsimerkti į savo planus. Būtent tiems atvejams labai praverčia asmeninių finansų kalendoriaus sudarymas. Jo pagalba jūs niekuomet nepraleistumėte nei vieno svarbaus mokėjimo ir žinotumėte, ką ir per kiek laiko jūs privalote pasiekti. Asmeninių finansų valdymo kalendorius yra lyg jūsų kasdienis finansinis gidas, kuris jums gelbėja daugelyje situacijų.
Sekite savo finansinius įsipareigojimus ir jų dydį
Jei jūs turite bent penkerių metų darbo patirtį, labai tikėtina, kad turite ir įvairių jūsų pečius slegiančių finansinių įsipareigojimų, tokių kaip bankų jums išduotos kreditinės kortelės, automobilio lizingas, būsto paskola, vartojamoji paskola būsto remontui ar kt. Visa tai yra jūsų finansiniai įsipareigojimai, kurie kiekvieną mėnesį turi nemenkos įtakos jūsų asmeniniam biudžetui. Dėl šios priežasties jūs visuomet privalote sekti savo finansinius įsipareigojimus ir siekti juos kaip įmanoma greičiau sumažinti. Kuo mažiau finansinių įsipareigojimų jūs turėsite, tuo labiau apsaugosite savo asmeninę finansinę situaciją.
Skirkite „blogas“ paskolas nuo „gerų“
Taip pat nereikėtų suprasti klaidingai. Tai tikrai nereiškia, kad jūs visuomet turite vengti finansinių įsipareigojimų ir nuo jų kaip įmanoma toliau bėgti. Nepamirškite, kad paskolos gali būti skirstomos į „blogas“ ir „geras“ – kad ir kaip tai juokingai galėtų beskambėti. Norint, kad jums būtų lengviau suprasti, kaip tai būtų galima atskirti, turėtumėte suprasti vieną labai paprastą dalyką. „Gera“ paskola yra ta, kuri jums gali suteikti pridėtinės vertės. Tai gali būti būsto paskola, kuomet įsigyjate nekilnojamojo turto objektą, tai taip pat gali būti ir verslo paskola, studijų paskola ar kt. Tokių paskolų pagalba jūs ilgainiui galite sulaukti didesnės investicinės grąžos, t.y. gauti pelno, o ne patirti nuostolius. Tuo tarpu „bloga“ paskola galėtų būti greitasis kreditas, kurį norite panaudoti pragyvenimo išlaidoms padengti, vartojamoji paskola jūsų atostogoms, automobilio paskola ar kt.
Nustatykite savo mėnesinį biudžetą
Jums būtina žinoti, koks yra jūsų mėnesinis biudžetas. Tiesą sakant, tai būtina žinoti kiekvienam iš mūsų. Jei mes nežinome, kokios yra mūsų bendros mėnesinės pajamos, galime labai lengvai susidurti su dideliais finansiniais sunkumais, viršydami savo galimas išlaidas ir pridarydami sau labai daug papildomų rūpesčių. Taigi, pirminis jūsų žingsnis turėtų būti tiesiogiai susiję su jūsų biudžeto nustatymu. Kai tai padarysite, galėsite daug efektyviau ir saugiau pajudėti pirmyn, priimant teisingus finansinius sprendimus.
Jei mokate banko kortelėmis, kurį laiką mokėkite grynaisiais
Pastaruoju metu vis daugiau žmonių už prekes ir paslaugas atsiskaito banko kortelėmis arba naudodamiesi internetine bankininkyste. Ir nors tai yra labai patogu bei praktiška, tai tikrai ne visuomet yra finansiškai saugu. Tai reiškia, kad naudodamiesi banko kortelėmis ar internetine bankininkyste, jūs galite patirti kur kas daugiau išlaidų nei tuo atveju, kai naudojatės grynaisiais pinigais. Kuomet savo piniginėje turime grynuosius pinigus ir juos savo pačių rankomis paduodame parduotuvėje pirkdami vieną ar kitą prekę arba mokėdami už mums aktualią paslaugą, kur kas sunkiau atsisveikiname su savo pinigais. O tai reiškia, kad dažnai prieš patirdami bet kokias išlaidas tokiu atveju geriau pagalvojame ar tai daryti yra verta.
Kasdien peržiūrėkite savo asmeninius finansus
Be abejo, kai kuriems žmonėms toks patarimas gali atrodyti pernelyg sudėtingas ir labai varginantis – juk reikėtų kiekvieną dieną galvoti apie savo asmeninę finansinę situaciją. Tačiau jei jūs norite, kad jūsų finansinė padėtis pagerėtų ir būtų stabilesnė, tai daryti yra tiesiog būtina. Kasdienis savo asmeninių finansų peržiūrėjimas užtikrina, kad jūs visuomet žinotumėte, kokia yra jūsų finansinė padėtis ir kur nukeliauja jūsų pinigai. Tai taip pat jus gali lengviau ir efektyviau sustabdyti nuo pernelyg didelio išlaidavimo. Todėl besibaigiant dienai visuomet pravartu peržiūrėti savo banko sąskaitos išrašą ir piniginės turinį.
20 proc. jūsų biudžeto turėtų būti skiriama ateičiai
Turite išsiugdyti teisingus savo asmeninių finansų valdymo įpročius, kiekvieną mėnesį dalį savo asmeninio biudžeto skirdami ateičiai. Taip, galbūt iš pirmo žvilgsnio jums atrodo, kad 20 proc. atidėti į šalį yra pernelyg daug, tačiau jei jūs paskaičiuosite, kiek pinigų tokiu atveju jūs būsite sukaupę po penkerių ar dešimties metų, akimirksniu suprasite, kad tai daryti yra verta. Ką jau kalbėti apie tai, kad jei jūs tokių įpročių nepamiršite ištisus trisdešimt ar keturiasdešimt metų, sulaukę pensinio amžiaus būsite tinkamai apsirūpinę finansiškai ir galėsite mėgautis savo oria senatve.
30 proc. savo biudžeto skirkite laisvalaikiui
Manėte, kad tinkamai rūpindamiesi savo asmeniniu biudžetu jūs turėsite pamiršti apie bet kokias pramogas ir savo laisvalaikį? Jei taip, jūs labai klydote. 30 proc. savo mėnesinio biudžeto jūs visuomet galite skirti savo laisvalaikiui. Jei pasistengsite šios ribos neperžengti, jums tikrai neturėtų kilti finansinių sunkumų, kadangi likę 50 proc. jūsų biudžeto (kuomet 20 proc. būtų atidedam ateičiai, o 30 proc. – jūsų laisvalaikiui) būtų skiriami būtiniausiems ir neišvengiamiems finansiniams įsipareigojimams padengti.
Finansinių tikslų nustatymas ir jų siekimas
Nereikėtų manyti, kad teisingiausia yra užsibrėžti vieną ar du labai didelius ir reikšmingus finansinius tikslus, kurie yra ilgalaikiai. Jei jūs taip pasielgsite, viso proceso metu jausitės kur kas sudėtingiau, nes galutinį tikslą matysite kaip labai tolimą. Tai reiškia, kad savo užsibrėžto tikslo siekimo eigoje jums gali pritrūkti motyvacijos. Tačiau jei jūs užsibrėšite ir ne vieną tarpinį tikslą, viskas akimirksniu pasikeistų. Kiekvienas iš jūsų galite turėti labai daug ir įvairių finansinių tikslų, kurių pasiekimui skirtas laikotarpis taip pat gali būti labai skirtingas, pvz., kelios savaitės, keli mėnesiai, pusmetis, metai, dveji metai ar kt. Jei jūs turėsite tokių trumpalaikių ir tarpinių finansinių tikslų, kaskart juos pasiekus jūs jausite vis didesnę motyvaciją ir norą judėti pirmyn.
Išsiugdykite teisingus išlaidavimo įpročius
Kas daro pačią didžiausią neigiamą įtaką ir patį didžiausią poveikį mūsų asmeniniam biudžetui? Taip, jūs esate visiškai teisūs – tai yra jūsų kiekvieną mėnesį patiriamos išlaidos. Tai reiškia, kad jei jūs norite pagerinti savo asmeninę finansinę situaciją, turėtumėte išsiugdyti teisingus išlaidavimo įpročius. Pavyzdžiui, ar kada nors susimąstėte kiek per mėnesį išleidžiate kiekvieną rytą kavinėje geriamai kavai? O kiek jai išleidžiate per vienerius ar dvejus metus? Jei jūs tokį įprotį pakeisite į savo darbą pasiimdami kavos termosą iš savo namų, galėsite sutaupyti gerokai daugiau lėšų. Ir tai yra tik vienas iš daugybės galimų pavyzdžių, kurį jūs galėtumėte pasitelkti.
Nepirkite daugiau nei jums iš tikrųjų reikia
Turbūt ne kartą buvote pagalvoję apie naujos mikrobangų krosnelės įsigijimą, nors prieš pusmetį ar metus įsigijote tuo metu naujausią jos modelį? Turbūt taip pat ne kartą pagalvojote ir apie naujo išmaniojo telefono pirkimą, nors vos prieš keletą mėnesių įsigijote naujausią išmaniojo telefono modelį? Mes labai dažnai esame linkę pirkti daugiau nei mums iš tikrųjų reikia. Tačiau būtent tai turi didžiulės neigiamos įtakos mūsų asmeniniam biudžetui. Jei mes tapsime daiktų vergais, tuomet nebekontroliuosime savo išlaidavimo įpročių ir kaskart patirsime labai dideles išlaidas. Todėl iš naujo pagalvokite apie tai, koks turėtų būti jūsų požiūris į įvairius pirkinius ir kaskart prieš ką nors pirkdami ne vieną kartą apie tai pagalvokite.
Pagalvokite apie papildomų pajamų šaltinius
Kiekvienas turime tam tikrų hobių ir mūsų širdžiai mielų laisvalaikio užsiėmimų. Tačiau tikrai ne kiekvienas pagalvojame apie tai, kad juos galėtume paversti papildomų pajamų šaltiniu. Todėl jei jūs norite pagerinti savo finansinę padėtį ir padidinti savo gaunamas mėnesines pajamas, pagalvokite, kokius hobius galėtumėte paversti papildomu darbu. Galbūt jums pasiseks ir galiausiai jūs galėsite pakeisti savo nuolatinį darbą tuo, kuris jums kelia patį didžiausią malonumą ir teikia labai didelį pasitenkinimą.
Gerinkite savo kvalifikaciją ir gilinkite žinias
Žinios, patirtis, jūsų kvalifikacija, sugebėjimai ir pasiekimai – visa tai, kas gali padėti išlikti konkurencingu šiuolaikinėje sparčiai besikeičiančioje rinkoje. Jei jūs turite puikiai apmokamą oficialų darbą ir savo dabartinėje darbovietėje jaučiatės kuo puikiausiai, galite manyti, kad jums nereikia kelti savo kvalifikacijos ir atlikti kitų papildomų veiksmų tam, kad galėtumėte sustiprinti savo sugebėjimus. Tačiau toks požiūris būtų labai klaidingas, kadangi situacija rinkoje labai greitai keičiasi. Jau nekalbant apie tai, kad bėgant metams pasaulis susiduria ir su ekonominėmis krizėmis, todėl jei jūs visuomet gerinsite savo kvalifikaciją ir nepaliaujamai kaupsite savo patirtį, visuomet išliksite konkurencingi ir paklausūs rinkoje.
Nepraleiskite išpardavimų, kurie padeda sutaupyti
Išpardavimai, nuolaidos ir akcijos yra tai, kas gali padėti sutaupyti – tiek įsigyjant smulkesnius, tiek ir didesnius pirkinius. Be abejo, tai tikrai nereiškia, kad jūs visuomet turite sėdėti ir laukti, kol vienam ar kitam jums reikalingam daiktui bus taikoma akcija. Tačiau jei yra ne vienas pirkinys, kuris yra didesnės vertės ir jūs nejaučiate didelio poreikio jį turėti čia ir dabar, jų įsigijimas gali palaukti ir išpardavimų bei nuolaidų sezono. Tai leistų jums labai reikšmingai sumažinti savo asmenines arba bendras šeimos išlaidas.
ŠALTINIS: TOPkreditas.eu – Paskolų palyginimas ir paskolos internetu